Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Otwarcie ścieżek biegowych "Wolność jest w naturze"

Otwarcie ścieżek biegowych "Wolność jest w naturze"

18 października 2014 r. o godz. 10.00 ścieżki biegowe znajdujące się na terenie leśnictwa Kuchary, powstałe w ramach projektu "Wolność jest w naturze" zostały oficjalnie otwarte.

"Wolność jest w naturze" to wspólny projekt Ministerstwa Środowiska, oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w ramach którego utworzono 25 ścieżek biegowych w lasach. Projekt ten, to sposób uczczenia 25-lecia odzyskania wolności i upamiętnienia demokratycznych przemian w Polsce. Bieganie na łonie natury, to symbol swobody i wolności. A terenowy charakter ścieżek, to synonim trudności, jakie musiał pokonać nasz kraj w drodze do demokratycznej wolności.

Jedna ze ścieżek biegowych znajduje się na terenie Nadleśnictwa Płońsk. Przy szkółce leśnej w Kucharach Królewskich zaczyna się 10-kilometrowa ścieżka biegowa. Istnieje możliwość wyboru krótszego wariantu trasy – 3-kilometrowego. Ścieżka biegnie przez Nadwkrzański Obszar Chronionego Krajobrazu. Uważny obserwator wypatrzy przy trasie ciekawe okazy roślin, m.in. gatunki objęte ochroną, np. widłaka spłaszczonego.

W sobotni ranek, pomimo jesiennej - niezbyt sprzyjającej aury, w Kucharach Królewskich pojawili się biegacze, którzy chcieli zapoznać się z nowymi ścieżkami biegowymi. Niektórzy z nich przybyli w ramach rozgrzewki rowerami z pobliskich miejscowości. Po uroczystym otwarciu przez Nadleśniczego Tomasza Józwiaka biegacze pobiegli najpierw rekreacyjnie trasą 10 km. Ale wiadomo, sport to również rywalizacja. Dlatego trasa 3 kilometrowa został pokonana w ramach zawodów.

Na podium znaleźli się:

1.Marek Dzięgielewski

2.Paweł Ciarka

3.Andrzej Świercz

Cała trójka z KB Im. P. Sękowskiego Płońsk.

Ale bohaterem tego dnia niezaprzeczalnie jest Szymon Cichocki, który postanowił przebiec naszymi ścieżkami biegowymi 100 km. I dokonał tego! Bieg zajął mu 11 godzin i 50 minut. Wystartował o godzinie 5 rano. Pierwsze kilometry pokonywał po ciemku z latarką czołówką. Biegacze z Klubu Biagacza im. P. Sękowskiego, do którego również należy Szymon, przez cały czas biegu wspierali go. Zmieniali się towarzysząc mu na poszczególnych odcinkach, biegnąc z nim lub jadąc na rowerze. Pan Szymon otrzyma od Nadleśniczego Nadleśnictwa Płońsk Dyplom uznania. Gratulujemy.