Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Otwarcie ścieżek biegowych "Wolność jest w naturze"

Otwarcie ścieżek biegowych "Wolność jest w naturze"

18 października 2014 r. o godz. 10.00 ścieżki biegowe znajdujące się na terenie leśnictwa Kuchary, powstałe w ramach projektu "Wolność jest w naturze" zostały oficjalnie otwarte.

"Wolność jest w naturze" to wspólny projekt Ministerstwa Środowiska, oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w ramach którego utworzono 25 ścieżek biegowych w lasach. Projekt ten, to sposób uczczenia 25-lecia odzyskania wolności i upamiętnienia demokratycznych przemian w Polsce. Bieganie na łonie natury, to symbol swobody i wolności. A terenowy charakter ścieżek, to synonim trudności, jakie musiał pokonać nasz kraj w drodze do demokratycznej wolności.

Jedna ze ścieżek biegowych znajduje się na terenie Nadleśnictwa Płońsk. Przy szkółce leśnej w Kucharach Królewskich zaczyna się 10-kilometrowa ścieżka biegowa. Istnieje możliwość wyboru krótszego wariantu trasy – 3-kilometrowego. Ścieżka biegnie przez Nadwkrzański Obszar Chronionego Krajobrazu. Uważny obserwator wypatrzy przy trasie ciekawe okazy roślin, m.in. gatunki objęte ochroną, np. widłaka spłaszczonego.

W sobotni ranek, pomimo jesiennej - niezbyt sprzyjającej aury, w Kucharach Królewskich pojawili się biegacze, którzy chcieli zapoznać się z nowymi ścieżkami biegowymi. Niektórzy z nich przybyli w ramach rozgrzewki rowerami z pobliskich miejscowości. Po uroczystym otwarciu przez Nadleśniczego Tomasza Józwiaka biegacze pobiegli najpierw rekreacyjnie trasą 10 km. Ale wiadomo, sport to również rywalizacja. Dlatego trasa 3 kilometrowa został pokonana w ramach zawodów.

Na podium znaleźli się:

1.Marek Dzięgielewski

2.Paweł Ciarka

3.Andrzej Świercz

Cała trójka z KB Im. P. Sękowskiego Płońsk.

Ale bohaterem tego dnia niezaprzeczalnie jest Szymon Cichocki, który postanowił przebiec naszymi ścieżkami biegowymi 100 km. I dokonał tego! Bieg zajął mu 11 godzin i 50 minut. Wystartował o godzinie 5 rano. Pierwsze kilometry pokonywał po ciemku z latarką czołówką. Biegacze z Klubu Biagacza im. P. Sękowskiego, do którego również należy Szymon, przez cały czas biegu wspierali go. Zmieniali się towarzysząc mu na poszczególnych odcinkach, biegnąc z nim lub jadąc na rowerze. Pan Szymon otrzyma od Nadleśniczego Nadleśnictwa Płońsk Dyplom uznania. Gratulujemy.