Asset Publisher Asset Publisher

hodowla lasu

Hodowla lasu jako dziedzina wiedzy stosowanej dąży do zachowania ciągłości produkcji drewna przy jednoczesnym zachowaniu i wzbogacaniu istniejących i kształtowaniu nowych zasobów leśnych. Głównym celem gospodarki leśnej, zgodnym z ustawą z dnia 28 września o lasach jest zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli.

Ze względu na zbyt duży udział sosny na siedliskach lasowych, zadaniem płońskich leśników jest przebudowa gatunkowa drzewostanów, tak aby były optymalnie  dostosowane  do warunków środowiskowych oraz jak najlepiej spełniały swoje funkcje produkcyjne, ochronne i społeczne.
Średnioroczny rozmiar wybranych prac z zakresu hodowli lasu przedstawia się następująco:


sadzenie upraw leśnych po wycięciu dojrzałych drzewostanów - 90 ha rocznie

Zasadniczym sposobem odnawiania lasu w nadleśnictwie jest sadzenie. W drzewostanach liściastych o właściwym składzie gatunkowym, stosowane jest odnowienie przy wykorzystaniu naturalnego obsiewu ze starszych drzew. Powstałe uprawy wymagają systematycznej i starannej pielęgnacji, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu.



pielęgnowanie najmłodszych pokoleń drzewostanów - upraw i młodników: 189 ha rocznie.

Zabiegi pielęgnacyjne polegają w głównej mierze na wycinaniu roślin konkurencyjnych dla młodej generacji lasu, a w starszych fazach rozwojowych eliminację drzew, które zdaniem leśników posiadają niepożądane cechy i stanowią konkurencję dla dorodniejszych drzew.

Celem wykonywania tych zabiegów jest m.in.osiągniecie prawidłowego składu gatunkowego, lepszej zdrowotności, lepszej jakości technicznej przyszłego surowca drzewnego.
Nowoczesna hodowla lasu musi uwzględniać wszystkie funkcje produkcyjne i pozaprodukcyjne lasu w tym również związane z ochroną rzadkich gatunków i siedlisk przyrodniczych.

Nadleśnictwo posiada szkółkę drzew i krzewów leśnych. Jest to miejsce, w którym z nasion wysianych do gleby wzrastają sadzonki, przeznaczone do odnowień i zalesień. Szkółka została założona niedaleko miejscowości Kuchary Królewskie, gmina Sochocin.
Roczna produkcja sadzonek wynosi ok. 2,0 mln. sztuk
Szkółka nie produkuje drzew i krzewów ozdobnych. Budowa deszczowni znacznie podniosła wydajność produkcyjną oraz usprawniła proces hodowli najmłodszego pokolenia lasu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Bieg ku pamięci "Żołnierzy wyklętych"

Bieg ku pamięci "Żołnierzy wyklętych"

Nadleśnictwo Płońsk było partnerem lokalnym w czasie biegu " Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w dniu 26.02.2017.

Historia naszego kraju jest piękna, bogata a zarazem trudna i naznaczona poświęceniem i krwią tysięcy bohaterów. Ostatni bohaterowie "niezłomni" ich pamięć odradza się w sercach i umysłach polaków.

W dniu 26.02.2017 Nadleśnictwo Płońsk było partnerem lokalnym szczególnego wydarzenia, biegu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbyły się dwa biegi na dystansie 5000 metrów oraz na dystansie 1963 metrów. Drugi krótszy zawierał w sobie datę 1963, jest to data szczególna gdyż upamiętnia śmierć ostatniego z wyklętych Józefa Franczaka ps. "Lalek". 

Mimo iż pogoda nie dopisała, na starcie zjawiła się ponad setka uczestników biegu, którzy rozpoczęli bieg od słów "Cześć i chwała bohaterom... "